Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

Boşanmanın çocuk üzerindeki etkileri en aza indirmek için ciddi çabalar sarf edilmesi gerekir. Bir çocuğu ayrı anne baba ile büyümek mi daha kötü etkiler yoksa mutsuz ama bir arada olan anne baba ile büyümek mi? Bu sorunun tek bir cevabı yoktur ancak her iki durumda bir çocuk için olumsuz sonuçlar doğurur.Burada önemli olan süreçten çocuğun en az hasar ile kurtulmasıdır.

Boşanma durumunda ebeveynlerin çocuklarına karşı hassasiyetleri ve yakınlıkları kesinlikle değişmemelidir. Çünkü vazgeçilen evlilik ve eştir. Annelikten ya da babalıktan vazgeçilmemiştir. Bu nedenle ayrılmanın kaçınılmaz olduğu durumlarda çocukların boşanmaya tepkileri iyi gözlemlenmeli ve gerekirse süreci atlatabilmek için profesyonel yardım alarak çocuğun bu süreci sağlıklı bir zihin ile aşması sağlanmalıdır.
Boşanma çocuğa, çocuğun yaşı ve gelişimine uygun bir şekilde profesyonel bir destek ile birlikte anlatılmalı. Burada çocuğa boşanmanın ne anlama geldiği, aile yaşantısında nasıl değişiklikler olacağı gibi sorular net ve çocuğun anlayacağı yalınlıkta anlatılıp bu süreç ile ilgili çocuğun aklında soru işareti kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu süreçte çocuğa, özellikte ebeveynlerinin ikisinin de onu çok sevdiği, boşanmanın çocukla hiçbir alakası olmadığı uzun ve detaylı şekilde anlatılıp süreçle ilgili kendini suçlu hissetmesi engellenmelidir.
Boşanma çocukları nasıl etkiler sorusu ebeveynlerin bu kararı alırken en çok düşündükleri konudur. Boşanma kararı alan birçok ebeveyn çocuklarının tepkilerinin şiddetinden emin olamadıkları için boşanmayı ertelerler. Ancak aile içi çatışmaların devam etmesi kaçınılmaz olan sonun elbet geleceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden bu süreci en az hasarla atlatmak için doğru adımlar atılmalıdır. Tamamen doğru hareket etseniz bile boşanmanın çocuk üzerinde etkileri mutlaka olacaktır.

Boşanmanın Çocuk Üzerindeki Etkileri

– Çocuk ebeveynlerine yaşamındaki değişiklikten dolayı kızgınlık duyabilir. Ani öfke patlamaları yaşayabilir.
– Çocuk yaşamındaki değişiklikten dolayı sürekli kaygı ve endişe içinde olabilir.
– Çocuğun kişiliğine ve sürecin nasıl ilerlediğine bağlı olarak hafif, orta veya şiddetli düzeyde depresyon görülebilir.
– Uyku problemleri yaşanabilir. Kendi yatağında yakmak istemeyip ebeveyninin yanında yatmak isteyebilir.
– Anneye ya da babaya aşırı şekilde yapışma, uzaklaşmaları durumunda ağlama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
– Çok ciddi dikkat problemleri yaşanabilir. Özellikle okulda sorunlar çıkabilir. öğretmen ve arkadaş ilişkilerinde, ders başarısında olumsuz yönde değişimler yaşanabilir.
– Büyük çocuklarda madde, alkol eğilimi, kendine zarar verme görülebilir.
– Daha önce severek yaptığı aktivitelerden kaçmak isteyebilir.
– Sürekli ağlama, mutsuzluk, yorgunluk, kendini kapatma gibi problemler ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir