Uzun Süre Aç Kalmanın Faydaları

Hastalandığımız zaman vücudumuzun gösterdiği ilk tepki iştahımızın kesilmesidir. Çünkü vücudumuz sindirim sistemimizi kapatarak, hastalığımızla tüm gücüyle savaşmaya başlar. Yapılan araştırmalar uzun süre aç kalan vücudun bir süre sonra hasta hücreleri yemeye başladığını gösteriyor. Ve böylece yeni,  sağlıklı hücreler üretilerek, vücudumuz tazeleniyor.  Bu uzun süre aç kalmanın faydaları içerisinde sadece bir tanesi ve en bilindik olanıdır. Uzun süre aç kalmanın insan sağlığı üzerindeki diğer faydalarını ise aşağıdaki gibi belirtebiliriz.

Uzun Süre Aç Kalmanın Faydaları

– Açlık vücudumuzdaki kök hücreleri aktif hale getirerek vücudun bağışıklık sisteminin kendini yenilemesini sağlıyor.

– Araştırmalara göre uzun süren açlık sırasında yaşlanma, kanser ve tümör büyümesini arttıran bir hormon olan enzim PKA da azalma görülmekte. Bu nedenle yaşlanma ve ya kemoterapi nedeniyle hasar görmüş kök hücrelerin uzun süren açlığın etkileri ile yenilenmeye başladığı belirtiliyor.

– Vücudumuza zararlı bakteriler ve virüslerin bir kısmı 11 saat, bir kısmı 17 saat bir kısmı da 27 saat ve daha uzun süren açlık sonrasında ölüyorlar.

– Uzun süren açlığın faydalarından biri de büyüme hormonu düzeyini yükseltmesidir. Bu hormondaki artış enerji kullanımı için yağın parçalanmasını tetikler ve insülin düzeyini düşürür. Böylece insanlar kilo kaybeder. Buna bağlı olarak da diyabet ve kalp hastalığı riski azalır. Aynı zamanda kolestrol ve tansiyon düzeylerinde de olumlu düzelmeler olur.

– Açlık beyinin çalışmasını da kolaylaştırıyor. Aç kaldığınız zaman beyniniz yiyecek bulmanıza yardımcı olmak için daha fazla çalışıyor. Aç kalındığında beyin kaynaklı norötrofik faktör denilen protein üretimi, beyinin hangi kısmında olduğuna bağlı olarak %50 ile %400 misli artıyor. Bu proteinin görevi yeni beyin hücrelerinin yaratılması, öğrenme ve belleği güçlendirmek. Yani açlık Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıklardan korumakta da faydalı bir eylemdir.

İşte uzun süren açlığın faydaları nedeniyle insanlar açlık rejimleri yaparak hastalıklarından kurtulmayı, vücutlarını ve zihinlerini yenilemeyi denemeye başladılar.  Açlık rejimlerini uygulamanın çok farklı yöntemleri var. Tabi her farklı yönteminde farklı sonuçları var. Bu yöntemleri birbirinden ayıran en önemli özellik aç kalma süresi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir